Karetka dla Gdyńskiego Hospicjum Św. Wawrzyńca dla Dzieci

W piątek, 30 czerwca 2023, nastąpiło uroczyste przekazanie naszego daru dla Hospicjum Św. Wawrzyńca dla Dzieci w Gdyni „Bursztynowa Przystań”.  Jest to dar klubów Lions Gdynia i Lions Gdańsk Amber, wsparty grantem LCIF, światowej organizacji Lions Club Internationa Foundation. Dar ten, to w pełni wyposażona karetka-ambulans przystosowana do przewozu chorych dzieci przebywających w Hospicjum.                       

Dar o sumarycznej wartości 162.000 PLN, to dzieło współpracy kilku związanych z sobą organizacji: Lions Klub Gdynia, Lions Klub Gdańsk Amber oraz Lions Club International Foundation. Lions Klub Gdynia i Lions Gdańsk Amber przez wiele miesięcy organizowały różne przedsięwzięcia charytatywne zbierając środki na zakup karetki. W ten sposób, wspólnymi siłami udało nam się zebrać sumę, która przy wsparciu grantu z LCFI pozwoliła kupić karetkę – po wielomiesięcznych poszukiwaniach odpowiedni pojazd z drugiej ręki, ale w bardzo dobrym stanie – i przekazać kluczyki dyrektorowi Gdyńskiego Hospicjum Dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” ks. Grzegorzowi Milochowi.

Dzięki firmie FordStore Euro Car, która wyszukała pojazd, przeprowadziła kompleksowy przegląd i serwis pojazdu przed przekazaniem w ręce ks. Grzegorza Milocha, możliwe będzie także ponowne przeprowadzenie kolejnego przeglądu – firma przekazała wraz z samochodem voucher na takowy serwis.

 „Tego typu karetki poszukiwaliśmy prawie rok. Porównywaliśmy dotychczasową karetkę, która jest na stanie hospicjum, jest to pojazd już mocno wiekowy, powinny być – najwyższy czas – zmienione w nim numery rejestracyjne na tzw. muzealne, czyli żółte. To był najważniejszy motyw zmiany wyposażenia hospicjum w karetkę, która będzie spełniała swoją rolę przez wiele, wiele lat. Nowa jest wyposażona jak prawdziwa, funkcjonalna karetka, czyli ma fantastyczne nosze, które są automatycznie rozkładane, w niewielu jest też taki rozkład, że rampa najazdowa jest jednocześnie z fotelem kardiologicznym. Wewnątrz jest pełna instalacja tlenowa i różne inne urządzenia, które można w każdej chwili podłączyć” – opisuje pojazd Jacek Parysek, prezydent Lions Club Gdynia.  

 

Przedstawiciele Lions Club International Foundation – Katarzyna Gebert, Ewa Dębowska z Lions Gdańsk Amber oraz Lions Gdynia – Jacek Parysek otrzymali podziękowanie  od Dyrektora Hospicjum dla każdego z klubów. 

 

 

 

 

 

 

„Współpracujemy z hospicjum już od ośmiu lat i pół roku temu powstał pomysł, projekt, żeby pomóc hospicjum w zakupie nowego, porządnego auta transportowego, ponieważ hospicjum obsługuje również wielu chorych w systemie hospicjum domowego. Połowa funduszy pochodzi od „Lionów” trójmiejskich z Lions Club Gdańsk Amber, kobiecego klubu i męskiego klubu Lions Club Gdynia, natomiast druga połowa to dar „Lionów” z całego świata za pośrednictwem Lions Clubs International Foundation, która ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych” – wyjaśnia Katarzyna Gebert z LCIF.

Wbrew nie najlepszej pogodzie, zgromadzeni przedstawiciele klubów Lions, przybyli zaproszeni goście jak i pracownicy Hospicjum mieli okazję zobaczyć zadowolenie na twarzy Dyrektora „Bursztynowej Przystani” ks. Grzegorza.

Pomimo trudnej służby w Hospicjum czasem nawet na jego twarzy pojawia się uśmiech i tak było w tym dniu. Nawet brak słońca i trochę deszczu nie zepsuło humorów w trakcie uroczystości.

„Bursztynowa Przystań” wkracza w szczególny czas, ponieważ jej działalność trwa już 10 lat. Spełniła zakładaną rolę w trakcie funkcjonowania, z czego jesteśmy zadowoleni. W codzienności potrzeba nieraz transportu chorych z domu do hospicjum stacjonarnego, wśród hospicjów dziecięcych, to jest obszar województwa pomorskiego, ale bardzo znaczący, nagłe przewiezienie pacjenta z hospicjum do szpitala, tak, że jest wiele tych obszarów transportowych. Na pewno jest to wielkie wsparcie dla naszej działalności – mówił ksiądz Grzegorz Miloch. 

 

 

 

Dewiza „Lionsów” na całym świecie materializuje się tutaj, w Gdyni w sposób bardzo szczególny. „Bursztynowa Przystań” powstawała z potrzeby serca, potrzeby serca niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, bo nie ma czegoś, co nas bardziej porusza, niż cierpiące dziecko. Skupienie państwa aktywności, państwa działania na rzecz pozyskania środków, też od partnerów z zagranicy to dowód na to, że chcecie się dzielić sercem i za to wielkie serce bardzo serdecznie dziękuję – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

 

Wiele działań podjętych przez dwa kluby trójmiejskie we współpracy z LCIF doprowadziło finalnie do przekazania karetki. Już nie ma niepokoju i lęku, że na ostatniej prostej coś się nie uda albo nastąpi jakaś nieprzewidziana przeszkoda. Teraz jeszcze tylko podpisanie dokumentów przekazania daru i właściwie wszelkie formalności dopełnione. Na zdjęciu Ewa Dębowska, Jacek Parysek i ks. Grzegorz Miloch podpisują końcowe dokumenty. 

Już nic nie stoi na przeszkodzie w używaniu karetki przez Hospicjum. 

W przekazaniu daru uczestniczyli także przedstawiciele władz Gdyni w osobie m.in Prezydenta Miasta Wojciecha Szczurka, Wiceprezydent d/s Jakości Życia Bartosz Bartoszewicz, Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. 

 

Karetka bez odpowiedniego personelu to tylko samochód. Ale przy odpowiednich ludziach pracujących w dobrze wyposażonej karetce jest to niewątpliwie samochód, który może uratować życie w skrajnym przypadku.  

Jak widać personel do obsługi karetki nie jest też obojętny i chce poznać co trafiło w ich ręce. Widać od razu, że nie są to przypadkowi pracownicy i wiedzą z jakim sprzętem mają do czynienia.

Niech ich praca w Hospicjum chociaż w ten sposób będzie łatwiejsza.

 

Zgromadzeni Lionsi nie kryli satysfakcji z końcowego efektu pracy jaką wykonali w doprowadzeniu do finału projektu „Karetka dla Hospicjum”. Każdy z nas wniósł jakąś małą cegiełkę w osiągnięcie celu. Chcemy też podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, darczyńcom i wolontariuszom we wsparciu naszego projektu poprzez udział w organizowanych przez nas przedstawieniach, balach i aukcjach.

Razem możemy więcej !!!!!!

„We Serve”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top