Lions Club Gdynia

   
LIONS CLUB GDYNIA
Oficjalny czarter LC Gdynia odbył się 30 czerwca 1995 r., przy wsparciu Lions Club Bremen Wuemme i LC Gdańsk Gedania oraz Guiding Liona Alojzego Bończy-Tomaszewskiego z LC Gdańsk Neptun. Członkami-założycielami byli panowie, z jednym wyjątkiem – Franciszki Cegielskiej, ówczesnej prezydent Gdyni, która była inicjatorem działalności charytatywnej Klubu...
PREZYDENT
KLUBU
w kadencjach 2020/2021/2022


Leszek Fiertek


NOTRE DAME de PARIS

Zgodnie z umową podpisaną w dniu 18.07.2016 r. z Dyrekcją Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni, Lions Club Gdynia wspólnie z klubami Strefy Trójmiejskiej zorganizował imprezę charytatywną w dniu 12.09.2016 r.
O godzinie 18:00 członkowie Zarządu, Przewodnicząca Strefy Elżbieta Szmyd oraz przedstawiciele innych klubów witali przybywających gości. Teatr został udekorowany flagami, rollupami i banerami o symbolice lionowskiej. Na parterze wystawiono demonstracyjny samochód Ford Mondeo Vignale, a przed Teatrem Ford Mustang, które zaoferowano ze specjalnym rabatem dla Lionów z tej okazji.
O godzinie 19:00 na scenie głównej Teatru rozpoczęła się prezentacja multimedialna, przedstawiająca ruch Lions oraz cele, na które przeznaczymy dochód z tego wieczoru. Na spotkaniu Strefy uzgodniono, że będą to: projekty ogólnopolskie "Wyposażenie Hospicjum w Szczecinku" oraz "Ogrody Korczaka w Gdańsku", a także projekt LC Gdynia "Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej". Dla realizacji tego celu rozprowadzono bilety cegiełki na spektakl "Notre Dame de Paris" w cenie: 180 zł (1-strefa), 140 zł (2-strefa), 120 zł (3-strefa).Na spotkaniu Strefy ustalono, że podział dochodu nastąpi po jego rozliczeniu i podsumowaniu tego projektu z przeznaczeniem na 3 cele wymienione w zaproszeniu.
Głównie gośćmi imprezy byli członkowie klubów Lions: Gdańsk Amber, Gdańsk 1, Gdańsk Gedania, Gdańsk Neptun, LC Sopot, LC Elbląg Truso, LC Warszawa Arka, Poznań Polonia, Szczecin Rainbowbridge, LC Szczecinek, LC Kościerzyna, LC Lidzbark Warmiński i oczywiście LC Gdynia.
Wśród zaproszonych gości byli: Gubernator Okręgu 121 Poland Pan Radosław Bielicki (z małżonką i synem), Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, Past Gubernatorzy Okręgu 121 Polska: prof. Wiesław Makarewicz, Katarzyna Gebert, Alojzy Bończa-Tomaszewski, a także: prof. Jacek Jassem, prof. Zdzisław Bereznowski z UMG, dyrygent Wojciech Rajski, liczna (6 osób) reprezentacja admiralicji na czele z admirałem floty Jędrzejem Czajkowskim. Zaproszenia otrzymali prezesi trójmiejskich firm: OPEC Janusz Różalski, InterMarine Sławomir Kalicki,  Ford Store EuroCar Andrzej Dmochowski, którzy sponsorowali to wydarzenie. Liczne grono profesorów, prezesów, dyrektorów i właścicieli firm z trójmiasta. Po przywitaniu gości przez Prezydenta LC Gdynia Jerzego Konopackiego głos zabrał Gubernator Radosław Bielicki, który podkreślił obchodzone w następnym roku uroczystości 100-lecie istnienia Lions Clubs International.
Wśród uczestników wieczoru rozlosowano 3 nagrody ufundowane przez Dyr. Pedro Canchaya-Kralewskiego ze StenaLine. Losowanie odbyło się pod nadzorem prawnym Wojciecha Kodłubańskiego z LC Gdynia, który rozpieczętował karton z losami wszystkich miejsc (z wyłączeniem miejsc nie sprzedanych, 2 biletów prowadzącego i 2 biletów sponsora) umieszczone w szklanej kuli. Dwie nagrody to rejs do Szwecji dla dwóch osób promem Stena Line w kabinie typu premium i typu panorama. Następnie widzowie obejrzeli spektakl "Notre Dame de Paris" zrealizowany przez zespół Teatru Muzycznego w Gdyni, a w przerwie serwowano mały catering. Gubernator wystawił flagę LCI do podpisu przez wszystkich Lionów z przeznaczeniem zawiezienia jej na obchody 100-lecia do Chicago.
Po zakończonym przedstawieniu były owacje na stojąco. Przekazano kosz kwiatów w barwach Lions, a wszystkim artystom wręczono czerwone róże. Na fasadzie Teatru do późna wyświetlane było ogromne logo LCI.

Dochód z imprezy wyniósł 25.742 zł. Postanowiono przeznaczyć kwotę 10.000 zł na zakup psa asystującego dla osoby niewidomej oraz po 7.500 zł na projekty ogólnopolskie "Wyposażenie Hospicjum w Szczecinku" oraz "Ogrody Korczaka w Gdańsku". Postawione cele, czyli wsparcie finansowe lioneskich projektów  zostały zrealizowane.
Wieczór lioneski 12 września w Gdyni był wielkim  wyzwaniem organizacyjnym, finansowym i logistycznym, które mogło się odbyć tylko dzięki współpracy klubów Strefy Trójmiejskiej. Szczególne podziękowania należą się dla Przewodniczącej Strefy Eli Szmyd oraz PDG Kasi Gebert oraz Prezydentów: Beaty Oworuszko z LC Gdańsk Amber, Mariana Sieńkowskiego z  LC Gdańsk Gedania, Wiesława Gwóźdź z LC Gdańsk 1,  Krzysztofa Banaszaka z LC Gdańsk Neptun i Władysława Fediuk z LC Sopot.
Wielkie słowa podziękowania należą się moim wspaniałym Kolegom z LC Gdynia. Dziękuję: Leszkowi Fiertkowi za wydruk cegiełek, Henrykowi Dąbrowskiemu za pomoc w dekoracji Teatru, Jurkowi Foldze za nadzór finansowy i pomoc w sprzedaży, Wojtkowi Dmochowskiemu za kontakty z Fordem i Teatrem, a także Zygmuntowi Pastwie, Aleksandrowi Wellengerowi  i Sławkowi Kitowskiemu.

Dziękuję Wam drogie Koleżanki i Koledzy za wsparcie, dobre słowo, za Waszych znamienitych gości, których tak licznie zaprosiliście. Dzięki Wam było to święto naszego (100-letniego już!) Ruchu, o którym stało się w Polsce bardzo głośno. Zacieśniono współpracę między Klubami i kontakty z dyrektorem Teatru, co może zaowocować bliższą współpracą na przyszłość. Udowodniliśmy, że nie boimy się wyzwań i możemy podejmować się organizacji wielkich imprez, bo że drzemie w nas ogromny potencjał. "WE SERVE"

Jerzy Konopacki
Prezydent LC Gdynia