Oficjalny czarter LC Gdynia odbył się 30 czerwca 1995 r., przy wsparciu Lions Club Bremen Wuemme i LC Gdańsk Gedania oraz Guiding Liona Alojzego Bończy-Tomaszewskiego z LC Gdańsk Neptun. Członkami-założycielami byli panowie, z jednym wyjątkiem – Franciszki Cegielskiej, ówczesnej prezydent Gdyni, która była inicjatorem działalności charytatywnej Klubu...
w kadencji 2020/2021

Leszek Fiertek

Wsparcie gdyńskich bezdomnych

W parafii pw. Św. Mikołaja w Gdyni Caritas parafialny wydaje od kilku już lat zupę dla bezdomnych (www.zupachylonska.pl). Zupa jest serwowana w każdą sobotę. Jest ona przygotowywana w pojemnikach jednorazowych i wykładana w trzech miejscach w Parku Kilońskim w Gdyni-Chyloni. Bezdomni ustawiają się w kolejkach, zachowując pomiędzy sobą odległość około 2m.

Podczas rozmowy proboszcz ks. Jacek Socha powiedział, że dzięki ofiarności parafian (wpłaty na konto) wydawanie zupy nie jest zagrożone. Pół roku temu przy wsparciu parafii Urzędu Miasta w Gdyni i funduszy unijnych powstała spółdzielnia socjalna, której pracownikami są bezdomni. Spółdzielnia produkowała artykuły gastronomiczne, które sprzedawała z barobusu. W marcu br. - ze względu na pandemię koronawirusa - zawiesiła swoją działalność. Zrodził się jednak pomysł, by serwować zupę dla bezdomnych w inne dni tygodnia niż sobota, wykorzystując Spółdzielnię - dwa w jednym: pomoc bezdomnym i zatrudnienie bezdomnych.

Jedna porcja zupy kosztuje 5,50 zł (450 ml). Koszty ludzkie (wynagrodzenia, ZUS, podatki to 8000 zł/mies.) Spółdzielnia ma w tej chwili dofinansowanie na zakup artykułów potrzebnych do działalności. Na swoje utrzymanie musi zarobić. LC Gdańsk Neptun oraz LC Gdynia przekazały na początku kwietnia br. darowizny pieniężne na tę akcję dożywiania bezdomnych!

Stefan Szypulski
Prezydent LC Gdańsk Neptun