Lions Club Gdynia

   
LIONS CLUB GDYNIA
Oficjalny czarter LC Gdynia odbył się 30 czerwca 1995 r., przy wsparciu Lions Club Bremen Wuemme i LC Gdańsk Gedania oraz Guiding Liona Alojzego Bończy-Tomaszewskiego z LC Gdańsk Neptun. Członkami-założycielami byli panowie, z jednym wyjątkiem – Franciszki Cegielskiej, ówczesnej prezydent Gdyni, która była inicjatorem działalności charytatywnej Klubu...
PREZYDENT
KLUBU
w kadencjach 2020/2021/2022


Leszek Fiertek


Wsparcie gdyńskich bezdomnych

W parafii pw. Św. Mikołaja w Gdyni Caritas parafialny wydaje od kilku już lat zupę dla bezdomnych (www.zupachylonska.pl). Zupa jest serwowana w każdą sobotę. Jest ona przygotowywana w pojemnikach jednorazowych i wykładana w trzech miejscach w Parku Kilońskim w Gdyni-Chyloni. Bezdomni ustawiają się w kolejkach, zachowując pomiędzy sobą odległość około 2m.

Podczas rozmowy proboszcz ks. Jacek Socha powiedział, że dzięki ofiarności parafian (wpłaty na konto) wydawanie zupy nie jest zagrożone. Pół roku temu przy wsparciu parafii Urzędu Miasta w Gdyni i funduszy unijnych powstała spółdzielnia socjalna, której pracownikami są bezdomni. Spółdzielnia produkowała artykuły gastronomiczne, które sprzedawała z barobusu. W marcu br. - ze względu na pandemię koronawirusa - zawiesiła swoją działalność. Zrodził się jednak pomysł, by serwować zupę dla bezdomnych w inne dni tygodnia niż sobota, wykorzystując Spółdzielnię - dwa w jednym: pomoc bezdomnym i zatrudnienie bezdomnych.

Jedna porcja zupy kosztuje 5,50 zł (450 ml). Koszty ludzkie (wynagrodzenia, ZUS, podatki to 8000 zł/mies.) Spółdzielnia ma w tej chwili dofinansowanie na zakup artykułów potrzebnych do działalności. Na swoje utrzymanie musi zarobić. LC Gdańsk Neptun oraz LC Gdynia przekazały na początku kwietnia br. darowizny pieniężne na tę akcję dożywiania bezdomnych! 

Stefan Szypulski
Prezydent LC Gdańsk Neptun
zdjęcia: www.zupachylonska.pl

50000 zł dla DOMU MARZEŃ

W piątek 7 lutego 2020 r. w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni w obecności Prezydenta Miasta, patrona honorowego Koncertu Dobroczynnego zorganizowanego przez Lions Club Gdynia 4 stycznia br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, miała miejsce skromna uroczystość przekazania 50.000 zł darowizny dla Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń.
Możliwe to było dzięki wieloletniej, partnerskiej współpracy Lions Club Gdynia z Teatrem Muzycznym oraz Sponsorom wspierającym nasze akcje dobroczynne i ponad tysiącu naszych Gości, którzy kupili cegiełki-zaproszenia na koncert. Dzięki tylu życzliwym ludziom gdyński Klub LIONS mógł cały dochód z imprezy przekazać na cele statutowe, m.in. na Dom Marzeń. W tej darowiźnie dołączyli do nas sopocki Klub LIONS i Gdyńskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia SERCA-SERCOM, w wyniku czego łącznie mogliśmy przekazać 50 tysięcy zł na realizację projektu Gdyńskiej Fundacji „Dom Marzeń" dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi w Gdyni Małym Kacku. Pomagajmy sobie pomagać.

Oto krótka relacja filmowa na stronie gdynia.pl, mówiąca o istocie naszej pomocy dla Fundacji Dom Marzeń, słowami wiceprezydenta Michała Gucia, prezes Fundacji Katarzyny Karczewskiej i Sławka Kitowskiego, przedstawiciela Lions Club Gdynia: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/darowizna-dla-gdynskiego-domu-marzen,547492

Sławomir Kitowski
LC Gdynia

Koncert Dobroczynny w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Tradycyjnie, na początku roku, 4 stycznia 2020 roku LIONS CLUB GDYNIA zorganizował KONCERT DOBROCZYNNY W TEATRZE MUZYCZNYM, który był wspaniałym wydarzeniem artystycznym i społecznym. Jako członek Klubu i współorganizator naszych imprez w Teatrze, pragnę w imieniu Lions Club Gdynia podziękować i podkreślić rolę tych, bez których wsparcia nasza impreza nie byłaby możliwa. Czyli całej ekipie Teatru Muzycznego: dyrekcji, technice, pracownikom BOW i zespołowi artystycznemu teatru oraz naszym sponsorom, dobrodziejom i obecnym na widowni sympatykom naszych akcji dobroczynnych. Im wszystkim zawdzięczamy to, że na coraz większą skalę możemy pomagać potrzebującym, m.in. Fundacji Dom Marzeń i Fundacji DogIQ.
W naszej „małej orkiestrze" oprócz nas, gdyńskich Lionów, zagrało ponad tysiąc osób, których zakup cegiełek na koncert przyczynił się do wielkiego sukcesu dobroczynnego, gdzie wszyscy są wygrani. W poniedziałek na zebraniu Klubu w Domku Żeromskiego podsumowaliśmy dochód z koncertu, który przekażemy m.in. na solidne wsparcie Fundacji „Dom Marzeń" dla osób z zespołem Downa z Gdyni.
Załączam pamiątkowe zdjęcia z imprezy autorstwa Marka Sałatowskiego (na marginesie, znakomitego fotografa zdjęć lotniczych z drona). Trzy ostatnie zdjęcia z finału koncertu sam zrobiłem komórką przy standing ovation.
Serdecznie pozdrawiam,

Sławomir Kitowski
Członek LC Gdynia

Spotkanie z Dyrekcją Teatru Muzycznego w Gdyni

Dziś złożyliśmy przyjacielską wizytę w Teatrze Muzycznym, aby podziękować dyrektorom i pracownikom teatru za partnerską współpracę i pomoc okazaną przy realizacji Koncertu Dobroczynnego Lions Club Gdynia 4 stycznia br. Zaplanowaliśmy już kolejne dwie imprezy dobroczynne w najlepszym z teatrów, ale info o tym podamy, gdy nadejdzie ku temu czas.

Fot: od lewej zarząd klubu i dyrektorzy teatru: Wojciech Dmochowski, Andrzej Galubiński, Bogdan Gasik, Igor Michalski, Sławomir Kitowski, Michał Szpajer, Aleksander Wellenger, Jerzy Folga.

Przedprapremierowy pokaz „Wiedźmina”

Charytatywny przedprapremierowy pokaz musicalu „Wiedźmin” w Teatrze im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zorganizowany przez LC Gdynia przy aktywnym współudziale Klubów Trójmiejskich i Strefy 121 Polska

Przedprapremierowy pokaz musicalu „Wiedźmin” na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego w reżyserii i adaptacji Wojciecha Kościelniaka z muzyką Piotra Dziubka, choreografią Liwii Bargieł i scenografią Damiana Styrna odbył się w dniu 14.09.2017 r.
Pokaz musicalu poprzedziło spotkanie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej (razem ponad 1040 osób) z 30 minutową prezentacją przygotowaną przez LC Gdynia.
Zgromadzonych gości, sponsorów, Lionów reprezentujących kilka stref, aktorów, pracowników Teatru był łaskaw powitać Pan Dyrektor Teatru Muzycznego Igor Michalski. W serdecznych słowach zaadresowanych do wszystkich obecnych Pan Dyrektor zaprosił do wspólnego doznania duchowego i obejrzenia pierwszego pokazu „Wiedźmin” przygotowanego z wielkim kunsztem i zaangażowaniem całego zespołu Teatru Muzycznego.
Półgodzinne spotkanie z Klubem LC Gdynia, po wystąpieniu Pana Dyrektora, poprowadził niżej podpisany.
Obejmowało ono:

  1. Złożenie gratulacji w imieniu wszystkich zebranych Panu Dyrektorowi Teatru Muzycznego Igorowi Michalskiemu z okazji wyboru, w dniu spotkania, na dalszą pięcioletnią kadencję na stanowisko dyrektora i kontynuowania Jego misji co spotkało się z bardzo dużym aplauzem całego audytorium.
  2. Powitanie gości i zaproszenie do chwili zadumy i refleksji po śmierci w 2017r. Kol. Jerzego Konopackiego, znakomitego prezydenta Klubu LC Gdynia w latach 2016/2017, Kol. Leszka Szymkiewicza wspaniałego sympatyka i admiratora naszego Klubu i Pana prof. Jerzego Młynarskiego zaprzyjaźnionego z Klubem i wieloletnim uczestnikiem wydarzeń związanych z naszą działalnością.
  3. Wystąpienia Pani Gubernator Strefy 121 Polska Marii Sterczewskiej, która przedstawiła znaczenie stowarzyszeń Klubów Lions w Polsce, ich działalności z wyeksponowaniem znaczenia LC Gdynia związanego ze spotkaniem w Teatrze Muzycznym.
  4. Syntetycznego zaprezentowania wizerunku Klubu LC Gdynia i jego 22-letniej działalności dokonanej przez Kol. Sławka Kitowskiego inicjatora spotkania z „Wiedźminem” Lions Clubs i zaproszonych gości.
  5. W dalszej części Pani Prezes Fundacji DOGIQ z Katowic Aneta Graboś-Nagórska zaprezentowała działalność Fundacji w towarzystwie koleżanek z zarządu i psa asystującego o imieniu Marina. Fundacja ma wiele sukcesów w przygotowywaniu psów asystujących i ich pomocy w życiu osób niepełnosprawnych. Od kilku lat Fundacja DOGIQ jest związana programem finansowania tresury psa asystującego przez LC Gdynia i wspierania osób niepełnosprawnych.
  6. Na zaproszenie prowadzącego na scenie zostały oficjalnie wymienione umowy zobowiązujące do przygotowania i sfinansowania szkolenia psa Marina pomiędzy Panem Prezesem Zarządu firmy Inter Marine Sławomirem T. Kalickim, Panią Prezes Zarządu Fundacji DOGIQ Anetą Graboś-Nagórską i wice Prezes Zarządu Katarzyną Pytkowską i Prezydentem LC Gdynia Andrzejem Galubińskim.

Pani Prezes Fundacji DOGIQ i Pan Prezes Inter Marine na zakończenie części wstępnej pokazu byli łaskawi losować losy przygotowane do numerów zakupionych cegiełek.
Wylosowano nagrody ufundowane przez sponsorów:

  • Państwa Grażynę i Tomasza Winieckich – weekendowy pobyt w Prywatnej Klinice Rehabilitacyjnej w Krojantach k/Chojnic,
  • Panią Prezes Zarządu Pensjonatu „Wodnik” w Łebie Krystynę Pusz – weekendowy pobyt w Ośrodku z możliwością korzystania z zabiegów upiększających.
  • Pana Prezesa Zarządu Hotelu Nadmorskiego w Gdyni Krzysztofa Sampławskiego – weekendowy pobyt w Hotelu Nadmorskim w Gdyni.
  • Pięć toreb upominkowych z kosmetykami ufundowanymi przez Firmę Ziaja.

Wstępne spotkanie z żywo reagującym znamienitym audytorium zostało zakończone podziękowaniami i życzeniami spotkań na następnych wydarzeniach. Posiadacze numerów cegiełek odebrali swoje wylosowane nagrody w przerwie spektaklu w foyer Teatru Muzycznego. Przeprowadzono także zbiórkę pieniężną zgodnie z rejestracją w MSWiA.
Pokaz spektaklu „Wiedźmin”, który odbył się po spotkaniu poprzedzającym był niezwykłym wydarzeniem, pokazem kunsztu, doznaniem piękna, magii, nieograniczonej wyobraźni twórców i całego zespołu Teatru Muzycznego.
Kosz kwiatów żółto-niebieskich wniesiony przez pracowników teatru z podziękowaniem od Klubów Lions i ich gości na zakończenie pokazu musicalu „Wiedźmin” był wyrażeniem tylko cząstki pozytywnych doznań jakie towarzyszyły wszystkim uczestnikom pokazu przedprapremierowego.
Po zakończeniu całego spotkania z Klubami Lions i musicalem „Wiedźmin” w rozmowie z panami dyrektorami zostały przekazane gorące podziękowania dyrekcji i zespołowi teatru z gratulacjami tak znakomitego dokonania jakim jest przygotowanie spektaklu i zostało wyrażone serdeczne zaproszenie do dalszego współuczestnictwa w wydarzeniach ruchu lioneskiego.

Podziękowania

W imieniu wszystkich członków Lions Club Gdynia pragnę wyrazić serdeczne podziękowania dyrekcji Teatru Muzycznego w Gdyni, twórcom musicalu „Wiedźmin”, zespołowi aktorskiemu, orkiestrze, pracownikom zaangażowanym w pokazie, pracownikom administracyjnym, wszystkim uczestnikom, gościom, przedstawicielom Klubów Lions (szczególne Kasi Gebert, Eli Szmyd, Beacie Oworuszko, Wiesławowi Makarewiczowi prezydentom klubów i pełnomocnikom), organizacjom, sponsorom i ofiarodawcom.
Uzyskane środki finansowe w kwocie netto ok. 80 tys zł zostaną rozdysponowane zgodnie z zawartymi porozumieniami i umowami m.in. dla mieszkańców Domu Aktora Weterana w Skolimowie, wojewódzkiemu Związekowi Aktorów Scen Polskich jak i na tresurę psa asystującego dla osoby niepełnosprawnej. Przekazane zostaną także, w różnej formie, osobom poszkodowanym w wichurze w Kościerzynie, Sulęczynie, która się wydarzyła w woj. pomorskim w sierpniu 2017r. Pozwolą na wsparcie programów długofalowych np. „Ogrody Korczaka”, rehabilitację osób niepełnosprawnych i potrzeby osób wymagających naszej pomocy w Strefie Trójmiejskiej.
Do zobaczenia na następnych wspólnych wydarzeniach charytatywnych.

Z lioneskimi podziękowaniami i pozdrowieniami.

Andrzej Galubiński
LC Gdynia
Zdjęcia: Wioleta Czajkowska, Andrzej Wrzesiński