Lions Club Gdynia

   
LIONS CLUB GDYNIA
Oficjalny czarter LC Gdynia odbył się 30 czerwca 1995 r., przy wsparciu Lions Club Bremen Wuemme i LC Gdańsk Gedania oraz Guiding Liona Alojzego Bończy-Tomaszewskiego z LC Gdańsk Neptun. Członkami-założycielami byli panowie, z jednym wyjątkiem – Franciszki Cegielskiej, ówczesnej prezydent Gdyni, która była inicjatorem działalności charytatywnej Klubu.
Początkowo Klub współpracował z kolegami z Bremy, korzystając z ich doświadczenia i realizując wspólne projekty dobroczynne. Aktualnie liczy 25 członków, a swoją siedzibę ma w Gdyni-Orłowie...
PREZYDENT
KLUBU

Prezydent Klubu w kadencji 2019/2020
Michał Szpajer

Przedprapremierowy pokaz „Wiedźmina”

Charytatywny przedprapremierowy pokaz musicalu „Wiedźmin” w Teatrze im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zorganizowany przez LC Gdynia przy aktywnym współudziale Klubów Trójmiejskich i Strefy 121 Polska

Przedprapremierowy pokaz musicalu „Wiedźmin” na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego w reżyserii i adaptacji Wojciecha Kościelniaka z muzyką Piotra Dziubka, choreografią Liwii Bargieł i scenografią Damiana Styrna odbył się w dniu 14.09.2017 r.
Pokaz musicalu poprzedziło spotkanie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej (razem ponad 1040 osób) z 30 minutową prezentacją przygotowaną przez LC Gdynia.
Zgromadzonych gości, sponsorów, Lionów reprezentujących kilka stref, aktorów, pracowników Teatru był łaskaw powitać Pan Dyrektor Teatru Muzycznego Igor Michalski. W serdecznych słowach zaadresowanych do wszystkich obecnych Pan Dyrektor zaprosił do wspólnego doznania duchowego i obejrzenia pierwszego pokazu „Wiedźmin” przygotowanego z wielkim kunsztem i zaangażowaniem całego zespołu Teatru Muzycznego.
Półgodzinne spotkanie z Klubem LC Gdynia, po wystąpieniu Pana Dyrektora, poprowadził niżej podpisany.
Obejmowało ono:

  1. Złożenie gratulacji w imieniu wszystkich zebranych Panu Dyrektorowi Teatru Muzycznego Igorowi Michalskiemu z okazji wyboru, w dniu spotkania, na dalszą pięcioletnią kadencję na stanowisko dyrektora i kontynuowania Jego misji co spotkało się z bardzo dużym aplauzem całego audytorium.
  2. Powitanie gości i zaproszenie do chwili zadumy i refleksji po śmierci w 2017r. Kol. Jerzego Konopackiego, znakomitego prezydenta Klubu LC Gdynia w latach 2016/2017, Kol. Leszka Szymkiewicza wspaniałego sympatyka i admiratora naszego Klubu i Pana prof. Jerzego Młynarskiego zaprzyjaźnionego z Klubem i wieloletnim uczestnikiem wydarzeń związanych z naszą działalnością.
  3. Wystąpienia Pani Gubernator Strefy 121 Polska Marii Sterczewskiej, która przedstawiła znaczenie stowarzyszeń Klubów Lions w Polsce, ich działalności z wyeksponowaniem znaczenia LC Gdynia związanego ze spotkaniem w Teatrze Muzycznym.
  4. Syntetycznego zaprezentowania wizerunku Klubu LC Gdynia i jego 22-letniej działalności dokonanej przez Kol. Sławka Kitowskiego inicjatora spotkania z „Wiedźminem” Lions Clubs i zaproszonych gości.
  5. W dalszej części Pani Prezes Fundacji DOGIQ z Katowic Aneta Graboś-Nagórska zaprezentowała działalność Fundacji w towarzystwie koleżanek z zarządu i psa asystującego o imieniu Marina. Fundacja ma wiele sukcesów w przygotowywaniu psów asystujących i ich pomocy w życiu osób niepełnosprawnych. Od kilku lat Fundacja DOGIQ jest związana programem finansowania tresury psa asystującego przez LC Gdynia i wspierania osób niepełnosprawnych.
  6. Na zaproszenie prowadzącego na scenie zostały oficjalnie wymienione umowy zobowiązujące do przygotowania i sfinansowania szkolenia psa Marina pomiędzy Panem Prezesem Zarządu firmy Inter Marine Sławomirem T. Kalickim, Panią Prezes Zarządu Fundacji DOGIQ Anetą Graboś-Nagórską i wice Prezes Zarządu Katarzyną Pytkowską i Prezydentem LC Gdynia Andrzejem Galubińskim.

Pani Prezes Fundacji DOGIQ i Pan Prezes Inter Marine na zakończenie części wstępnej pokazu byli łaskawi losować losy przygotowane do numerów zakupionych cegiełek.
Wylosowano nagrody ufundowane przez sponsorów:

  • Państwa Grażynę i Tomasza Winieckich – weekendowy pobyt w Prywatnej Klinice Rehabilitacyjnej w Krojantach k/Chojnic,
  • Panią Prezes Zarządu Pensjonatu „Wodnik” w Łebie Krystynę Pusz – weekendowy pobyt w Ośrodku z możliwością korzystania z zabiegów upiększających.
  • Pana Prezesa Zarządu Hotelu Nadmorskiego w Gdyni Krzysztofa Sampławskiego – weekendowy pobyt w Hotelu Nadmorskim w Gdyni.
  • Pięć toreb upominkowych z kosmetykami ufundowanymi przez Firmę Ziaja.

Wstępne spotkanie z żywo reagującym znamienitym audytorium zostało zakończone podziękowaniami i życzeniami spotkań na następnych wydarzeniach. Posiadacze numerów cegiełek odebrali swoje wylosowane nagrody w przerwie spektaklu w foyer Teatru Muzycznego. Przeprowadzono także zbiórkę pieniężną zgodnie z rejestracją w MSWiA.
Pokaz spektaklu „Wiedźmin”, który odbył się po spotkaniu poprzedzającym był niezwykłym wydarzeniem, pokazem kunsztu, doznaniem piękna, magii, nieograniczonej wyobraźni twórców i całego zespołu Teatru Muzycznego.
Kosz kwiatów żółto-niebieskich wniesiony przez pracowników teatru z podziękowaniem od Klubów Lions i ich gości na zakończenie pokazu musicalu „Wiedźmin” był wyrażeniem tylko cząstki pozytywnych doznań jakie towarzyszyły wszystkim uczestnikom pokazu przedprapremierowego.
Po zakończeniu całego spotkania z Klubami Lions i musicalem „Wiedźmin” w rozmowie z panami dyrektorami zostały przekazane gorące podziękowania dyrekcji i zespołowi teatru z gratulacjami tak znakomitego dokonania jakim jest przygotowanie spektaklu i zostało wyrażone serdeczne zaproszenie do dalszego współuczestnictwa w wydarzeniach ruchu lioneskiego.

Podziękowania

W imieniu wszystkich członków Lions Club Gdynia pragnę wyrazić serdeczne podziękowania dyrekcji Teatru Muzycznego w Gdyni, twórcom musicalu „Wiedźmin”, zespołowi aktorskiemu, orkiestrze, pracownikom zaangażowanym w pokazie, pracownikom administracyjnym, wszystkim uczestnikom, gościom, przedstawicielom Klubów Lions (szczególne Kasi Gebert, Eli Szmyd, Beacie Oworuszko, Wiesławowi Makarewiczowi prezydentom klubów i pełnomocnikom), organizacjom, sponsorom i ofiarodawcom.
Uzyskane środki finansowe w kwocie netto ok. 80 tys zł zostaną rozdysponowane zgodnie z zawartymi porozumieniami i umowami m.in. dla mieszkańców Domu Aktora Weterana w Skolimowie, wojewódzkiemu Związekowi Aktorów Scen Polskich jak i na tresurę psa asystującego dla osoby niepełnosprawnej. Przekazane zostaną także, w różnej formie, osobom poszkodowanym w wichurze w Kościerzynie, Sulęczynie, która się wydarzyła w woj. pomorskim w sierpniu 2017r. Pozwolą na wsparcie programów długofalowych np. „Ogrody Korczaka”, rehabilitację osób niepełnosprawnych i potrzeby osób wymagających naszej pomocy w Strefie Trójmiejskiej.
Do zobaczenia na następnych wspólnych wydarzeniach charytatywnych.

Z lioneskimi podziękowaniami i pozdrowieniami.

Andrzej Galubiński
LC Gdynia
Zdjęcia: Wioleta Czajkowska, Andrzej Wrzesiński

NOTRE DAME de PARIS

Zgodnie z umową podpisaną w dniu 18.07.2016 r. z Dyrekcją Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni, Lions Club Gdynia wspólnie z klubami Strefy Trójmiejskiej zorganizował imprezę charytatywną w dniu 12.09.2016 r.
O godzinie 18:00 członkowie Zarządu, Przewodnicząca Strefy Elżbieta Szmyd oraz przedstawiciele innych klubów witali przybywających gości. Teatr został udekorowany flagami, rollupami i banerami o symbolice lionowskiej. Na parterze wystawiono demonstracyjny samochód Ford Mondeo Vignale, a przed Teatrem Ford Mustang, które zaoferowano ze specjalnym rabatem dla Lionów z tej okazji.
O godzinie 19:00 na scenie głównej Teatru rozpoczęła się prezentacja multimedialna, przedstawiająca ruch Lions oraz cele, na które przeznaczymy dochód z tego wieczoru. Na spotkaniu Strefy uzgodniono, że będą to: projekty ogólnopolskie "Wyposażenie Hospicjum w Szczecinku" oraz "Ogrody Korczaka w Gdańsku", a także projekt LC Gdynia "Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej". Dla realizacji tego celu rozprowadzono bilety cegiełki na spektakl "Notre Dame de Paris" w cenie: 180 zł (1-strefa), 140 zł (2-strefa), 120 zł (3-strefa).Na spotkaniu Strefy ustalono, że podział dochodu nastąpi po jego rozliczeniu i podsumowaniu tego projektu z przeznaczeniem na 3 cele wymienione w zaproszeniu.
Głównie gośćmi imprezy byli członkowie klubów Lions: Gdańsk Amber, Gdańsk 1, Gdańsk Gedania, Gdańsk Neptun, LC Sopot, LC Elbląg Truso, LC Warszawa Arka, Poznań Polonia, Szczecin Rainbowbridge, LC Szczecinek, LC Kościerzyna, LC Lidzbark Warmiński i oczywiście LC Gdynia.
Wśród zaproszonych gości byli: Gubernator Okręgu 121 Poland Pan Radosław Bielicki (z małżonką i synem), Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, Past Gubernatorzy Okręgu 121 Polska: prof. Wiesław Makarewicz, Katarzyna Gebert, Alojzy Bończa-Tomaszewski, a także: prof. Jacek Jassem, prof. Zdzisław Bereznowski z UMG, dyrygent Wojciech Rajski, liczna (6 osób) reprezentacja admiralicji na czele z admirałem floty Jędrzejem Czajkowskim. Zaproszenia otrzymali prezesi trójmiejskich firm: OPEC Janusz Różalski, InterMarine Sławomir Kalicki,  Ford Store EuroCar Andrzej Dmochowski, którzy sponsorowali to wydarzenie. Liczne grono profesorów, prezesów, dyrektorów i właścicieli firm z trójmiasta. Po przywitaniu gości przez Prezydenta LC Gdynia Jerzego Konopackiego głos zabrał Gubernator Radosław Bielicki, który podkreślił obchodzone w następnym roku uroczystości 100-lecie istnienia Lions Clubs International.
Wśród uczestników wieczoru rozlosowano 3 nagrody ufundowane przez Dyr. Pedro Canchaya-Kralewskiego ze StenaLine. Losowanie odbyło się pod nadzorem prawnym Wojciecha Kodłubańskiego z LC Gdynia, który rozpieczętował karton z losami wszystkich miejsc (z wyłączeniem miejsc nie sprzedanych, 2 biletów prowadzącego i 2 biletów sponsora) umieszczone w szklanej kuli. Dwie nagrody to rejs do Szwecji dla dwóch osób promem Stena Line w kabinie typu premium i typu panorama. Następnie widzowie obejrzeli spektakl "Notre Dame de Paris" zrealizowany przez zespół Teatru Muzycznego w Gdyni, a w przerwie serwowano mały catering. Gubernator wystawił flagę LCI do podpisu przez wszystkich Lionów z przeznaczeniem zawiezienia jej na obchody 100-lecia do Chicago.
Po zakończonym przedstawieniu były owacje na stojąco. Przekazano kosz kwiatów w barwach Lions, a wszystkim artystom wręczono czerwone róże. Na fasadzie Teatru do późna wyświetlane było ogromne logo LCI.

Dochód z imprezy wyniósł 25.742 zł. Postanowiono przeznaczyć kwotę 10.000 zł na zakup psa asystującego dla osoby niewidomej oraz po 7.500 zł na projekty ogólnopolskie "Wyposażenie Hospicjum w Szczecinku" oraz "Ogrody Korczaka w Gdańsku". Postawione cele, czyli wsparcie finansowe lioneskich projektów  zostały zrealizowane.
Wieczór lioneski 12 września w Gdyni był wielkim  wyzwaniem organizacyjnym, finansowym i logistycznym, które mogło się odbyć tylko dzięki współpracy klubów Strefy Trójmiejskiej. Szczególne podziękowania należą się dla Przewodniczącej Strefy Eli Szmyd oraz PDG Kasi Gebert oraz Prezydentów: Beaty Oworuszko z LC Gdańsk Amber, Mariana Sieńkowskiego z  LC Gdańsk Gedania, Wiesława Gwóźdź z LC Gdańsk 1,  Krzysztofa Banaszaka z LC Gdańsk Neptun i Władysława Fediuk z LC Sopot.
Wielkie słowa podziękowania należą się moim wspaniałym Kolegom z LC Gdynia. Dziękuję: Leszkowi Fiertkowi za wydruk cegiełek, Henrykowi Dąbrowskiemu za pomoc w dekoracji Teatru, Jurkowi Foldze za nadzór finansowy i pomoc w sprzedaży, Wojtkowi Dmochowskiemu za kontakty z Fordem i Teatrem, a także Zygmuntowi Pastwie, Aleksandrowi Wellengerowi  i Sławkowi Kitowskiemu.

Dziękuję Wam drogie Koleżanki i Koledzy za wsparcie, dobre słowo, za Waszych znamienitych gości, których tak licznie zaprosiliście. Dzięki Wam było to święto naszego (100-letniego już!) Ruchu, o którym stało się w Polsce bardzo głośno. Zacieśniono współpracę między Klubami i kontakty z dyrektorem Teatru, co może zaowocować bliższą współpracą na przyszłość. Udowodniliśmy, że nie boimy się wyzwań i możemy podejmować się organizacji wielkich imprez, bo że drzemie w nas ogromny potencjał. "WE SERVE"

Jerzy Konopacki
Prezydent LC Gdynia

Wieczór Dobroczynny LC Gdynia

Było pięknie, prosto i wzruszająco w części oficjalnej. Naprawdę robicie wyjątkowe  rzeczy. I przedstawienie – to z kolei była dawka świetnej zabawy. To sztuka zrobić wydarzenie tak, że goście nie czują upływu czasu.
Podsumowując, dla mnie – jedna z najlepszych imprez na jakich byłam kiedykolwiek.
Pozdrawiam
Jola Szydłowska
Prezydent kadencji 2014/2015 LC Gdańsk Amber.

Taki mail otrzymał Sławomir Kitowski prezydent Lions Club Gdynia nazajutrz po Wieczorze Dobroczynnym organizowanym przez gdyński klub. To najkrótsza i najmilsza recenzja naszej imprezy, dziękujemy – powiedział.
Lions Club Gdynia obchodzi w tym roku 20-lecie powstania klubu. Pierwszą oficjaną imprezę jubileuszowo-dobroczynną zorganizowaliśmy 19 lutego 2015 r. w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, z którym współpracujemy od początku naszej działalności.
Wieczór Dobroczynny składał się z części oficjalnej i przedstawienia. Prezydent LC Gdynia Sławomir Kitowski, kierujący klubem już drugą kadencję, powitał gości honorowych, wśród których był m. in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Woj. Pomorskiego Wiesław Byczkowski, przedstawiciele firm gdyńskich, przyjaciele klubu wspierający działalność charytatywną, Alojzy Bończa-Tomaszewski i koleżanki z Klubów Lions w Gdańsku i Elblągu.
Następnie prezydent przedstawił na scenie prezentację zakresu działalności i dorobku klubu, który zamyka się kwotą pomocy ok. 1 miliona zł. Ukazał także pełną listę członków założycieli i listę obecnych członków klubu, którzy wstali z miejsc i ukłonili się zgromadzonym gościom na widowni. Jednym z animatorów działalności charytatywnej klubu była w 1995 roku ówczesna prezydent Gdyni Franciszka Cegielska, a wprowadzał nas na głębokie wody Alojzy Bończa-Tomaszewski z LC Neptun. Obecnie klub ma siedzibę w Domku Żeromskiego w Gdyni Orłowie, którą użyczyło nam Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, kierowane przez Sławomira Kitowskiego, prezydenta klubu.
Następnie prezydent określił cele dobroczynne imprezy:
1. Kontynuację intensywnej, zintegrowanej rehabilitacji medycznej Kamila Szatalskiego, przyno-szącej znakomite efekty od 2010 roku. Jej celem jest odzyskanie pełnej sprawności psychofizycznej po ciężkim urazie czaszki;
2. Dofinansowanie ciepłych posiłków dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji socjalnej ze  Szkoły Podstawowej nr 39 im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni;
3. Dofinansowanie wspólnego projektu charytatywnego Trójmiejskich Klubów Lions, wspieranego przez Baltic Sea Lions, dla Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie k/Kartuz.

Dr Joanna Sowa-Szpajer przedstawiła postępy i konieczność dalszej rehabilitacji Kamila, który osobiście dziękował za pomoc, pierwszy raz po odzyskaniu mowy. Fundacja DOGIQ, z którą LC Gdynia współpracuje od kilku lat zaprezentowała filmy o istocie szkolenia psów terapeutycznych i warsztatach specjalistycznych dla osób niepełnosprawnych i ich psów asystujących. Był to niezwykle ciekawy i wzruszający moment, wyciskający łzy z oczu. Nie mniej wzruszająca była ceremonia przekazania psa asystujacego  ufundowanego przez LC Gdynia (25 tys. zł)  dla Kasi Bierzanowskiej wytypowanej przez fundację w drodze konkursu aplikacji. – Zachęcamy aby inne klub poszły tą drogą, służymy pomocą, doświadczeniem  i kontaktami  - powiedział prezident klubu Sławomir Kitowski.
Po części oficjalnej był spektakl przedpremierowy. Obejrzeliśmy jako pierwsi widzowie świetną komedię „Okno na parlament“. Teatr przyzwyczaił nas do profesjonalizmu w każdym calu, ale nie wiedzieliśmy co nas czeka. Wypadło nadzwyczajnie, wszyscy bawili się świetnie, obsada dokonała, każdy dał z siebie wszystko. Kunszt komediowy i kondycja fizyczna aktorów budziły podziw i świadczą o tym, że ten zespół może zagrać wszystko. – Ten spektakl jest jak doskonałe wino – jeśli tylko mamy poczucie humoru i nastawimy się pozytywnie – zasmakujemy go na wielu poziomach powiedział Sławomir Kitowski. – Ta sztuka w wykonaniu cudownych aktorów to coś czego nam bardzo potrzeba. Bo brakuje nam śmiechu i lekkości przy tempie naszego życia – dodała Jola Szydłowska.
Następna impreza jubileuszowa Lions Club Gdynia odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Organizację Wieczoru Dobroczynnego Lions Club Gdynia wsparły gdyńskie firmy: OPEC Gdynia Sp. z o.o, PEWIK Gdynia Sp. z o.o., Morska Agencja S.A., Chipolbrok S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., MEGA SA, Inter Marine Group.

Dziękujemy!

Sławomir Kitowski
Prezydent LC Gdynia
kadencji 2013/2015

Gwiazdka dla Dzieci

Podczas kolacji wigilijnej Lions Club Gdynia która odbyła się w Sierra Golf Club w Pętkowicach koło Wejherowa, została zorganizowana licytacja złotego wisiorka z chińskim „znakiem szczęścia” ufundowanego przez Prezydenta LC Gdynia Leszka Fiertka (a właściwie przez jego małżonkę Ewę).
Dochód z licytacji w wysokości ponad 3800 zł został przekazany Pani Hannie Siek, która od paru lat organizuje akcję „Gwiazdka dla dzieci” w województwie pomorskim (vide strona www.gwiazdkadladzieci.pl). W załączeniu podziękowanie wraz z wykazem placówek, do których zostały skierowane paczki.

Wojciech Dmochowski
LC Gdynia

Bieżnia dla dzieci z Gdyni

W słoneczny piątek 23 maja 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni odbyło się uroczyste oddanie do użytku bieżni wraz ze skocznią. To już ostatni etap realizacji projektu, którego głównym inicjatorem jest Lions Club Gdańsk Amber. Warto podkreślić, że w tym zadaniu konsekwentnie wspierały nas prawie wszystkie trójmiejskie kluby: LC Gdańsk Gedania, LC Gdańsk Neptun, LC Gdynia, LC Sopot.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prezydent LC Gdańsk Amber Elżbieta Szmyd oraz Przewodniczący Rady Miasta Gdynia pan Jerzy Miotke.
Uczniowie w strojach sportowych zainaugurowali otwarcie pierwszymi biegami krótkodystansowymi oraz skokami w dal. Niespodzianką była spontaniczna reakcja przedstawicieli Urzędu Miasta Gdynia, którzy mimo oficjalnych strojów, przez chwilę poczuli się jak dzieci i również oddali wspaniały skok na skoczni.
Po uroczystościach na terenie ośrodka nadszedł czas na oficjalne przekazanie bieżni oraz podziękowanie w auli szkoły.
Prezydent Klubu Elżbieta Szmyd podkreśliła, że jest dumna z ukończonego projektu i z ogromną radością przekazuje w pełni zagospodarowany teren do użytku dzieciom i ich opiekunom w przededniu Dnia Dziecka.
Uczniowie wyrażając swoją wdzięczność przygotowali – pod kierunkiem dyrektor szkoły pani Renaty Tomaszewskiej oraz pani Jolanty Klein–Nowak wzruszający spektakl o miłości pt. ”Romek i Julka”. Pani dyrektor zakończyła go słowami: „…bo najważniejsza jest miłość”. Oklaskom nie było końca i niejedna łza zakręciła się w oku.
Dzięki naszym wspólnym działaniom obecna inwestycja będzie przez wiele lat służyła dzieciom i młodzieży szkolnej. To dla nich radość przebywania na świeżym powietrzu, możliwość uczestniczenia w szkolnych zawodach sportowych oraz szansa do dalszego rozwoju.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tej działalności.

Dorota Michalska
LC Gdańsk Amber
zdjęcia: Gordon Blackler