Oficjalny czarter LC Gdynia odbył się 30 czerwca 1995 r., przy wsparciu Lions Club Bremen Wuemme i LC Gdańsk Gedania oraz Guiding Liona Alojzego Bończy-Tomaszewskiego z LC Gdańsk Neptun. Członkami-założycielami byli panowie, z jednym wyjątkiem – Franciszki Cegielskiej, ówczesnej prezydent Gdyni, która była inicjatorem działalności charytatywnej Klubu.
Początkowo Klub współpracował z kolegami z Bremy, korzystając z ich doświadczenia i realizując wspólne projekty dobroczynne. Aktualnie liczy 25 członków, a swoją siedzibę ma w Gdyni-Orłowie...

Prezydent Klubu w kadencji 2018/2019

Kolejny gol trójmiejskich Lionów

3 października 2013 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni trójmiejscy Lioni uroczyście oddali do użytku boisko sportowe. Jest to już drugi projekt zrealizowany z sukcesem w tej placówce. W drugim etapie wzięło udział pięć klubów: LC Gdańsk Amber, LC Gdańsk Gedania, LC Gdańsk Neptun, LC Gdynia i LC Warszawa Centrum.
W uroczystościach wzięła udział wiceprezydent miasta Gdynia Ewa Łowkiel, wicegubernator Okręgu 121 Polska Anna Jęsiak Suchecka, PDG Katarzyna Gebert, PGD Alojzy Bończa-Tomaszewski, prezydenci klubów: LC Gdańsk Amber Elżbieta Szmyd i LC Gedania Andrzej Chmielecki oraz Lioni z Trójmiejskich Klubów Lions.
Dyrektor Ośrodka pani Renata Tomaszewska, witając zaproszonych gości, podkreśliła ogromny wkład Klubów Lions w rozwój placówki. Jednocześnie zachęcała Lionów do kolejnych inwestycji na terenie szkoły (brakuje jeszcze bieżni).
- Tak niedawno spotykaliśmy się tutaj otwierając pierwszy etap projektu - plac zabaw dla dzieci - podkreśliła Elżbieta Szmyd Prezydent LC Gdańsk Amber - a już dzisiaj widzimy się ponownie. Nie ustajemy w naszej pomocy i z pewnością widzimy się nie po raz ostatni.
Prezydent LC Gdańsk Amber przekazała dzieciom książki „Tajemnice Krasnego Lasu”, które powstały w ramach ogólnopolskiego Projektu Bajka – Lioni czytają dzieciom.
Wicegubernator Anna Jęsiak-Suchecka zabierając głos podkreśliła wiodącą rolę i chęć działania trójmiejskich klubów biorących udział w projekcie, a następnie odczytała list od Pawła Cieslińskiego Gubernatora Okręgu 121 Polska.
– To co robicie Państwo dla społeczności Trójmiasta to naprawdę wielka sprawa – podkreślała w swoim przemówieniu Ewa Łowkiel wiceprezydent Miasta Gdynia.
W Ośrodku uczy się i rehabilitowanych jest 120 uczniów w wieku od 7 do 25 lat. Zajęcia prowadzone są w grupach, realizujących program przedszkolny, szkoły podstawowej oraz kursów zawodowych. W ramach zajęć młodzież nabiera umiejętności, przydatnych w dorosłym życiu. Wszyscy podopieczni Ośrodka to osoby upośledzone psychicznie i fizycznie, o mieszanym poziomie umiejętności.
Oddane do użytku trawiaste boisko sportowe o wymiarach 21m x 50m wraz z infrastrukturą towarzyszącą (bramki, kosz, ławki dla widowni) będzie służyło doprowadzenia zajęć sportowych (gra w pikę nożną, piłkę ręczną i koszykówkę) oraz rehabilitacyjnych.
Ostateczny koszt całego projektu (plac zabaw i boisko sportowe) wyniósł ok. 120.000 zł. Kluby Lions zgromadziły 50% potrzebnych funduszy, a o drugą ich część zwróciły się do LCIF, składając aplikację grantową. Z pewnością zarówno plac zabaw (I etap) jak i boisko sportowe z infrastrukturą towarzyszącą (II etap) zrealizowane dzięki Lionom będą służyć niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w ciągu kilku najbliższych lat, a logo LCI jako jego fundatora przyczyni się do popularyzacji ruchu Lions wśród społeczności lokalnej.
Po pięknych występach wychowanków ośrodka, zgromadzeni goście wraz uczniami udali się przed budynek. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceprezydent miasta Gdyni Ewa Łowkiel, prezydent LC Gdańsk Amber Elżbieta Szmyd, dyrektor Ośrodka Renata Tomaszewska i jeden z wychowanków szkoły.
Po otwarciu przyszedł czas na pierwszą celną bramkę. Dla klubów biorących udział w tym przedsięwzięciu był to jednak już drugi - bardzo celny gol. Gratulacje!

Dorota Wcisła
Redaktor naczelny "Polski Lion"
autor zdjęć: Gordon Blackler